Ocena:
0/5 | 0 głosów
20 października dziennikarze Reportera Szkolnego - Ola, Klaudia i Przemek - odwiedzili rodzinny dom państwa Lucyny i Kazimierza Bombów. Pan Kazimierz z uśmiechem przywitał uczniów. Zanim podzielił się swoimi wspomnieniami na temat szkoły, opowiadał o trudnych czasach swojej młodości, spędzonych podczas drugiej wojny światowej. Swoje przeżycia związane z wojną opowiedziała też pani Lucyna, z domu Bielawska. Uczniowie z wielką uwagą słuchali tragicznych wspomnień o walce o przetrwanie, łapankach, przymusowej pracy, ucieczce z pożaru i trudnych czasach po wyzwoleniu.
Z opowiadania seniorów wynika, że budowa najstarszej części budynku naszej szkoły została rozpoczęta w 1927 r., w roku urodzenia naszego rozmówcy, 90 - letniego pana Kazimierza. Wcześniej zajęcia odbywały się w drewnianej posesji, stojącej opodal, w obecnym miejscu zamieszkania państwa Ireny i Jana Gątarków. Drewniany dom był bardzo zniszczony, miał ciasne dwie izby i małe okna. Jeszcze przed wojną ukończono budowę i szkoła miała lepsze warunki do nauki - wspaniały, piętrowy budynek z czerwonej cegły.
W czasie wojny szkoła została przeniesiona do młyna, a budynek przejęli Niemcy. Zorganizowali tu szpital wojskowy.
Podczas wojny Niemcy wydali pozwolenie na naukę jedynie kilku przedmiotów w szkole podstawowej. Pilniejsi uczniowie korzystali z tzw. "tajnych kompletów" prowadzonych przez trzy nauczycielki: Emilię Fondalińską, Alicję Tyzner i panią Choińską - nauczycielkę z Branicy.
Do pani Fondalińskiej chodzili: Marian Redlicki, Jan Górnicki, córki pani Kaczyńskiej.
Pani Choińska uczyła Zygmunta Bombę (brata naszego rozmówcy), Karola Wiśniewskiego, pana Wójcika (potem kierownika szkoły w Bukównie).
Pani Alicja Tyzner - nauczycielka rodem z Przytyka - zajęła się uczniami najmłodszymi - ze szkoły podstawowej. Chodzili do niej: Kazimierz Bomba, Renia Milewska (córka nauczycielki), Jan Zębczyński, Józef Woltyński, Danka Górnicka. Zajęcia były w domu Danki Górnickiej (tu potem mieszkał Kazimierz Rosłaniec, a budynek jest przekazany straży pożarnej).
Na tajnych kompletach uczono wszystkich przedmiotów, ale największy nacisk kładziono na przedmioty tzw. "zakazane" - historię i geografię.
Tajne komplety zostały docenione po wojnie przez wydział oświaty.
Serdecznie dziękujemy Państwu Lucynie i Kazimierzowi za ciepłe przyjęcie, wspaniałe wspomnienia i cenne wskazówki, dane młodym ludziom.
Z przyjemności relacjonujemy spotkanie na łamach naszej strony internetowej oraz gazetki szkolnej.
Spotkanie zorganizowano dzięki udziałowi w projekcie "Młodzi dziennikarze z Pasją" w ramach programu grantowego "Działaj Lokalnie 2017" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i "Koalicję dla Młodych" Fundusz Lokalny Ziemi Białobrzeskiej.
{phocagallery view=category|categoryid=29|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=center}
2023-10-03
Zawiadomienie o posiedzeniu Komisji
2023-09-29
Zawiadomienie o posiedzeniu Komisji
2023-09-28
Zawiadomienie o posiedzeniu Komisji
2023-09-28
Ogłoszenie otwartego konkursu ofert
2023-09-27
Komunikat
2023-09-26
Ogłoszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
2023-09-25
Zaproszenie na bezpłatne szkolenia wojskowe
2023-09-25
Wnioski o udzielenie pomocy dla producentów rolnych
2023-09-20
Kampania Społeczna
2023-09-19